PANELVAN KOLTUK EKLEME

*** ÖNEMLİ ARAÇTA YAPILAN TADİLATLAR 30 GÜN İÇİNDE RUHSATA İŞLETİLMELİDİR.***

Araç koltuk ekleme projelerinde aracın 5 yaşını doldurmasına dikkat edilmeli, 5 yaşını dolduran araçlara özel tüketim vergisi (ÖTV) çıkmamaktadır. 5 yaşını doldurmayan araçlara koltuk ilavesi projesi yapılması durumunda aracın trafiğe çıktığı yıl kesilen fatura bedeli üzerinden % 11 civarı ötv  vergisi çıkmaktadır, bunun nedeni araca cam ve koltuk takılmasından dolayıdır.  Sizlere önerim genelde 5 yaşını doldurmuş araçlar tercih etmeniz menfaatinize olacaktır.

2022 yılı araç özel tüketim vergisi (ötv) oranları 

ARAÇ      /    ÖZELLİKLER   

Otobüs          Sürücü Dahil 26 kotuk ve üzeri                               % 1
Midibüs          Sürücü Dahil 16 ila 25 koltuk                                 % 4
Minibüs          Sürücü Dahil 10 ila 15 koltuk                                 % 9
Otomobil        Sürücü Dahil 9 koltuklu araçlar                              % 15 ile %160 arası
Kamyonet      3.500 kg fazla olmayan yük taşıyan araç                 % 4 ile %10 arası
Kamyon         3.500 kg üzeri yük taşıyan araçlar                          % 4 ile % 75 arası
__________________________________

KANGOO 4 KİŞİLİK CAMLI KOLTUKLU KAMYONET PROJESİ

2022 YILI KANGOO KOLTUK EKLEME FİYATLARI

Renault Kangoo 2 Kişilik Kamyonete Koltuk Eklenerek  4+1 Yandan Camlı Çift Sıra Koltuklu Kamyonete Araç Tadilat  Proje Çizilmesi. Araç tadilat projesi ile birlikte aracı tuvtürk araç muayene istasyonuna götürerek araç tadilat muayenesi yapılacaktır. Araç tadilat muayenesi bittikten sonra, araç sahibi notere başvuru yaparak araca yapılan cam ve koltuk tadilatını ruhsata işleterek işlem tamamlanmış olur. Araçta yapılan cam ve koltuk tadilat değişikliğini nakil vasıtaları vergi dairesine başvuru yapılarak burada aracın maliye kaydı tamamlanmış olur.  Araç trafiğe çıkış tarihi itibari ile 5 yılı dolduran araçlara koltuk eklenmesi  durumunda ötv vergisi çıkmamaktadır. Beş yılı doldurmayan araçlara % 11 ötv farkı ödemek zorundadırlar..

Renault Kango 2 Kişilik Kamyonete Koltuk Eklenerek  4+1 Yandan Camlı Çift Sıra Koltuklu Kamyonete Araç Tadilat  Proje Çizilmesi.. Araç trafiğe çıkış tarihi itibari ile 5 yılı dolduran araçlara koltuk eklenmesi  durumunda ötv vergisi çıkmamaktadır. Beş yılı doldurmayan araçlara % 11 ötv farkı ödemek zorundadırlar..

___________________________________________

DOBLO KOLTUK EKLEME PROJESİ
2022 YILI DOBLO KOLTUK EKLEME FİYATLARI

FİAT DOBLO 2 Kişilik Panelvan  kamyonete 3 Kişilik Koltuk Eklenerek Araç Yandan Camlı Çift Sıra Koltuklu Kamyonete BB  Araç Tadilat Projesi Çizilmesi

Fabrikadan N1 panelvan olarak üretilen fiat doblo araçlara cam takılarak ve 3 adet koltuk montajı yapılarak, 2 Kişilik fiat doblo araç, 4+1 Kişilik Yandan Camlı Çift Sıra Koltuklu Kamyonet olur. Araç Koltuk Ekleme Tadilat Proje Çizimi. Araç projesi ile birlikte tuvtürk araç muayene istasyonuna giderek araç tadilat muayenesi yaptırılır, araç tadilat muayenesi bittikten sonra, araç ruhsat sahibi notere başvuru yaparak araçta yapılan cam ve koltuk tadilatını araç  ruhsatına işletir. Araç ruhsatı ve araç tadilat projesi ile nakil vasıtaları vergi dairesine  başvuru yaparak, aracın maliye kaydına cam ve koltuğu işletir. Araç trafiğe çıkış tarihi itibarı ile 5 yılı doldurmuş olması gerekmektedir, 5 yaşını doldurmayan araçlara cam ve koltuk işletildiği için ötv vergisi çıkmaktadır, araca ötv vergisi ödenecekse araç tadilat projesi ve araç muayene evrakları ile birlikte nakil vasıtaları vergi dairesine başvuru yapılarak % 11 ötv vergisi ödenir.. Ötv ödememek için 5 yaşını doldurmuş araçlar tercih edilmesinde fayda vardır.

Fabrikadan N1 panelvan olarak üretilen fiat doblo araçlara cam takılarak ve 3 adet koltuk montajı yapılarak, 2 Kişilik fiat doblo araç, 4+1 Kişilik Yandan Camlı Çift Sıra Koltuklu Kamyonet olur. Araç Koltuk Ekleme Tadilat Proje Çizimi..

____________________________________________

OPEL COMBO 4+1 KİŞİLİK KOLTUK EKLEME PROJESİ

OPEL COMBO PANELVAN KAMYONET’E  5 KİŞİLİK CAMLI KOLTUKLU KAMYONETE TADİLAT PROJE ÇİZİLMESİ

Fabrikadan N1 sınıfı Opel Combo panelvan olarak üretilen araçlara, cam takılarak ve 3 adet koltuk takılarak, 2 Kişilik Kamyonet Araç 3 Koltuk Eklenerek  araç 4+1 Kişilik Yandan Camlı Çift Sıra Koltuklu Kamyonet olur.  Araç Tadilat Projesi çizilmesi ile birlikte araç tüvtürk araç tadilat muayenesi yapılır araç muayenesi yapıldıktan sonra noterden araç ruhsat değişim işlemi yapılarak işlem tamamlanır. araç 5 yaşını doldurmamışsa, araca ruhsat çıkarmadan önce yüzde 11 ötv vergisi ödenmesi şarttır.

__________________________________________

CADDY KOLTUK EKLEME PROJESİ         

2022 YILI VOLKSWAGEN CADDY KOLTUK EKLEME FİYATLARI

Fabrikadan N1 sınıfı bb van 2 kişilik Volkswagen caddy  panelvan olarak üretilen, araçların yanlarına cam takılarak yer ve tavan döşemesi yapılarak ve  arkasına 3 koltuk montajı yapılarak araç 4+1 kişilik yanları camlı çift sıra koltuklu bb van kamyonet olur. Volkswagen Caddy 4+1 kişilik araç koltuk ekleme  tadilat projesi yapılır. Araç loltuk keleme projesi yapıldıktan sonra, tüvtürk araç tadilat muayenesi randevusu alınmalıdır. Tüvtürk araç muayene istasyonuna koltuk ilave projesi ile gidilerek araç tadilat muayenesi yapılır, araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra araç sahibi araç koltuk ekleme projesi, tüvtürk araç muayene raporu, tüvtürk tespit raporu ile beraber noterden ruhsat değişimi yapılarak aracın cam ve koltukları ruhsata işlenmiş olur, araç yandan camlı 4+1 kişilik camlı koltuklu kamyonet olur.

_________________________________

TRANSPORTER KOLTUK EKLEME PROJESİ 

2022 YILI TRANSPORTER KOLTUK EKLEME FİYATLARI

N1 sınıfı panelvan 2+1  kişilik kamyonet olarak tescil edilen araçların yanlarına cam montajı yapılarak ve arka kısmına 3 koltuk montajı ve emniyet kemeri yapılarak, araç yandan camlı çift sıra koltuklu 5+1 kamyonet olur. Bu araçlara 5+1 kişilik koltuk ekleme projesi ile birlikte araç tüvtürk araç tadilat muayenesi yapılır, muayene bittikten sonra noterden ruhsat değişimi yapılarak aracın cam ve koltukları ruhsata işletilmiş olur. Araç 5 yaşını doldurmamış ise ruhsat çıkarmadan evvel aracın ötv vergisi ödenmesi gerekmektedir.

N1 sınıfı 4+1 kişilik 2.5 tdı motor panelvan veya cityvan  kamyonet cinsi araçlara koltuk ekleme yapılarak ve araç tadilat projesi çizilerek  8+1 otomobile çevrilebilir. Bunu için öncelikle yetkili makine mühendisine başvuru yapılması gerekmektedir, araç otomobil yapmaya uygunsa öce araca koltuklar monte edilecektir. Araç yapıldıktan sonra yatkili makine mühendisi tarafından araç kamyonetten otomobile çevrilmesi için koltuk ekleme(kamyonetten Minibüse) projesi yapılacak sonra araç, araç projesi ve koltuk eklenmiş olarak tüvtürk’te araç tadilat muayenesi yaptırılmalıdır, 2022 yılı tüvtürk araç tadilat muayene ücretleri 507,40 liradır. araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra araç projesi ve araç tespit raporu ve araç muayene raporu ile birlikte araç sahibi en yakın notere başvuru yaparak aracını kamyonetten minibüse çevirmiş olur.

________________________________________

TRAFİC  KOLTUK EKLEME ARAÇ TADİLAT PROJESİ

Renault Trafic N1 sınıfı panelvan olarak üretilen 2+1 kişilik kamyonet araçların yanlarına cam montajı yapılarak ve arka kısmına 3 kişilik koltuk montajı yapılarak araç 5+1 yandan camlı çift sıra kotuklu bb van kamyonet olur. Bu araçlara 5+1 koltuk ekleme projesi yapılır, projeden sonra tüvtürk araç tadilat muayenesi yapılır, son olarak noterden araç tescil belgesi değiştirilerek, 5+1 kişilik  araç yanları camlı çift sıra koltuklu kamyonet yapılmış olur

______________________________

FORD CUSTOM  KOLTUK EKLEME PROJESİ

Fabrikadan ford custom 2+1 kişilik N1 sınıfı panelvan olarak üretilen ford custom araçların arka kısmına cam açılıp cam ve koltuk montesi yapılarak araç yandan camlı çift sıra koltuklu N1 sınıfı bb van kamyonete araç tadilat projesi yapılır..

__________________________________

MERCEDES VİTO KİŞİLİK KOLTUK EKLEME PROJESİ

Fabrikadan mercedes vito N1 sınıfı panelvan 2+1 kişilik kamyonet olarak üretilen araçlara cam ve koltuk montajı yapılarak N1 sınıfı yandan camlı çift sıra koltuklu 5+1 kişilik kamyonete çevrilir. Mercedes vito 2+1 kişilik aracı 5+1 kişi yapmak için öncelikli olarak makine mühendisine başvuru yapmak gerekiyor araç 5+1 kişilik panelvan için uygunsa araca cam açılıp koltuk montajı yapıldıktan sonra aracı tüvtürk araç tadilat muayenesi yaptırmak gerekir, araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra noterden ruhsatı değiştirip aracı 5+1 olarak tescil edilip ruhsata işlenmiş olur. Araç trafiğe çıkış tarihi itibari ile 5 yaşını doldurmamış ise araca özel tüketim vergisi çıkmaktadır, araç ruhsatını çıkarmadan önce nakil vasıtaları vergi dairesine başvuru yaparak aracın koltuk eklemeden dolayı çıkan özel tüketim vergisi (ötv) ödenmesi gerekmektedir, araç 5 yaşını doldurmuşsa araca özel tüketim vergisi çıkmaz.

____________________________________________

FORD COURIER  CAM KOLTUK EKLEME PROJESİ

Ford otosan tarafından 2 kişilik olarak üretilen ford courer panelvan araca arka tarafına cam ve 2 koltuk montajı yapılarak araç yandan camlı çift sıra koltuklu camlı koltuklu bb van  kamyonet oluyor. Bu araca 4 Kişilik camlı koltuklu kamyonet araç projesi yapılır.

___________________________________

PEUGEOT 206 VAN ARAÇLARA KOLTUK EKLEME PROJESİ                       

Fabrikadan N1 panelvan BB van kamyonet olarak üretilen Peugeot 206 panelvan araca, arakaya 2 koltuk koltuk montesi yapılarak 4 kişilik Yanları camlı çift sıra koltuklu bb van kamyonet oluyor. Peugeot 206 van araçlara proje çizilerek otomobil yapmak mümkün değildir.

________________________________________

 FORD FİESTA VAN 4 KİŞİLİK YANDAN CAMLI ÇİFT SIRA KOLTUKLU KAMYONET PROJESİ

Fabrikadan N1 sınıfı bb van ford fiesta van kamyonet olarak üretilen, 2 kişilik kamyonet araçların arka kısmına, 2 koltuk monte edilerek 4 kişilik yandan camlı çift sıra koltuklu bb van kamyonete araç tadilat projesi yapılır. Bu araçlar camlı koltuklu kamyonet olur otomobil olmaz.

___________________________________

OPEL CORSA VAN KAMYONETİ, 4 KİŞİLİK OTOMOBİLE ÇEVİRME PROJESİ

Panelvan kamyonet otomobil olur mu?

Fabrikadan N1 sınıfı opel corsa van 2 kişilik olarak üretilen kamyonet araçları araç tadilat projesi ile 4 kişilik m1 sınıfı hususi otomobile çevirmek mümkündür. Bunu için öncelik olarak yetkili makine mühendisine başvuru yaparak aracın kamyonet sınıfından otomobil sınıfına çevrilip çevrilmeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir araç kamyonetten otomobile çevrilmesi uygunsa önce araca cam ve koltuk montajı yapılması gerekmektedir, araca cam koltuk takıldıktan sonra araç koltuk ekleme projesi (N1 sınıfı kamyonetten M1 sınıfı otomobile tadilat projesi) yaptırmanız gerekmektedir.

Fabrikadan N1 sınıfı bb van ford fiesta van kamyonet olarak üretilen, 2 kişilik kamyonet araçların arka kısmına, 2 koltuk monte edilerek 4 kişilik yandan camlı çift sıra koltuklu bb van kamyonete araç tadilat projesi yapılır. Bu araçlar camlı koltuklu kamyonet olur otomobil olmaz.

Araç projesi yapıldıktan sonra tuvturk araç tadilat muayenesi için randevu alınacaktır. Araç projesi ile birlikte tüvtürk araç muayene istasyonuna gidip araç tadilat muayenesi yapılması gerekmektedir. Araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra aracın ruhsatını kamyonetten otomobile çevirmek için notere başvuru yapılması gerekmektedir.

Notere araç ruhsat sahibi kendisi başvuru yapması gerekmektedir, noterde araç ruhsat değişiminde kamyonetten otomobile çevrilen araç projesi, araç muayene raporu, araç muayene tespit raporu ile birlikte noterden aracın ruhsatı kamyonetten otomobile çevrilmiş olur.

Aracın maliye kaydı kamyonet olarak yapıldığı için maliye kaydınıda kamyonetten otomobile çevirmek gerekmektedir, bunun için atacın kamyonetten otomobile çevrildiği araç projesi ve araç ruhsatı ile birlikte nakil vasıtaları vergi dairesi müdürlüğüne başvuru yapılarak aracın maliye kaydı kamyonetten otomobile çevrilmiş olur.

Kamyoneti otomobile çevirmenin faydası nelerdir?

Kamyonet olarak her yıl yapılan araç muayenesi araç otomobile döndüğü için iki yılda bir yapılacaktır.

Araç kamyonetten otomobil olduğu için araç trafik sigortası fiyatı % 50 daha ucuza yapılacaktır.

Araç N1 sınıfı panelvan kamyonetten M1 sınıfı otomobile döndüğü için hız limitleri yükselecektir.

_________________________________

Beş yaşına doldurmayan araçlara koltuk ve cam montajı yapıldığında araç koltuk ekleme projesi yapıldıktan sonra tüvtürk araç tadilat muayenesi yapılacaktır sonra Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine başvuru yapılarak  özel tüketim vergisi yatırıldıktan sonra Noterden araç ruhsatı değiştirilmelidir. ötv ödemeden ruhsat çıkmaz

Araç koltuk ekleme araç projelerinde tip onay belgesi ile yapılan araç tadilat projelerinde araç versiyon ve varyantın tip onay belgesine uygun alması gerekmektedir. Araç tip onay belgesi ile aracın varyant ve versiyonu uymuyorsa koltuk ekleme tadilat işlemi yapılmamaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 32.madesi gereğince araçta yapılan her türlü tadilat/montaj 30 gün içerisinde tescili yapan kuruluşa bildirmek zorundadır. Aracınızda yapılan tadilatı/montajı 30 gün içerisinde ruhsatınıza işleterek ilgili kanunlardan dolayı olan yükümlülükleri yerine getirmelisiniz. 30 gün geçtiğinde araçta yapılan tadilat bildirilmediği trafik cezası ödemek zorundasınız.

Araçta ulaşılabilir koltuk bağlantı yerleri varsa, koltuk basit bir şekilde bağlanabiliyorsa, aracın koltuk kapasitesi azami bağlantı sayısı kadardır. Yerinden sökülmüş koltuk, koltuk çıkartma anlamı taşımaz. Ulaşılabilir koltuk bağlantılarının tanımı MARTOY’ un Ek II Kısım C’ de yer almaktadır.

Koltuk bağlantıları, kaynak vb. kalıcı yöntemler ile tekrar bağlanamayacak biçimde tadil edilirse koltuk çıkartılmış kabul edilir.

Koltuk ilavesinde, bütün kategorilerde bağlantıların bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek VII madde 1.15, ayrıca emniyet kemeri bakımından madde 1.19, madde 1.31’e uygun olması aranır. M2 me M3 kategorileri ayrıca Ek VII madde 1.50’ye uygun olmalıdır.

Koltukların bağlandığı raylarda, koltuk çıkartılması durumunda kesme, kaynak vb. herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Nasıl bağlantı veya söküm yapıldıysa rapora yazılacak, bağlantı detay resimleri ve montaj talimatı rapora eklenecek.

Uygunluk belgesi tarihi 13.02.2009 tarihinden önce M2-M3 kategorisi araçlara yapılan koltuk tadilatlarında 2001/85/AT Yönetmeliğine uygunluğunun aranmasına gerek yoktur. Yapılan tadilat kategori ve/veya sınıf değişikliği içeriyorsa, yeni kategorisinin ve/veya sınıfının tüm şartlara uygunluğunu belgelendirmeli veya teknik servis raporuyla teşvik etmelidir.

Bu tadilatın uygunluğu yetki belgeli mühendis tarafından raporlandırılmalıdır.

1- N Kategorisi Araçların Tadil İle M2-M3 Kategorisine Dönüşümünde AİTM Yönetmeliği EK VII’ nin ilgili tüm maddeleri aranır.

2- 13.02.2009 Tarihinden Sonra Üretilen M2-M3 Kategorisi Araçlarda Yapılan Koltuk Tadilatları:

a) AİTM 1.50 maddesi kararlılık ve devrilme dayanımı hususları hariç diğer şartları aranır.

b) Koltuk veya emniyet kemeri tadilatı var ise AİTM ilgili madde şartları aranır.

3- 13.02.2009 tarihinden önce tescil tadilatı var ise AİTM ilgili madde şartları aranır.

a) Ek VII-Madde 1.50.1.1(Yük hesabı) aranacaktır.

b) “E” veya “e” onaylı emniyet kemeri kullanılması kaydı ile bağlantı testleri istenmeyecektir.

c) Koltuk değişmesi veya ilavesi durumunda koltukların “E” veya “e” onaylı olması kaydı ile koltuğun bağlantı detayları projesinde verilecek ve uygunluğu kontrol edilecek olup koltuk bağlantı testi aranmayacaktır.

Kapalı Kasa/Panelvan N Kategorisi Araçlar İle İlgili Hususlar

1- 01.01.2009 tarihinden önce tescil edilmiş araçlarda koltuk ve emniyet kemeri tadilatında:

a) ”E” veya “e” Onaylı (veya temel araç üreticisi tarafından imal edilen)koltuk ve emniyet kemeri kullanılması kaydı ile bağlantı testleri aranmayacaktır.

b)Yönetmeliğin diğer ilgili hususları aranacaktır.

2- 01.01.2009 tarihinden sonra üretilen, tescil edilen veya edilmeyen araçlarda koltuk ve emniyet kemeri tadilatında:

a) ”E” veya “e” onaylı emniyet kemeri kullanılması zorunlu olup bağlantı testleri aranacaktır.

b)Koltuk değişmesi veya ilavesi durumunda koltukların “E” veya “e” onaylı (veya temel araç üreticisi tarafından imal edilmiş) olması zorunlu olup; koltuğun bağlantı detayları projesinde verilecek uygunluğu kontrol edilecek olup ayrıca koltuk bağlantı testi aranmayacaktır.

1.50.1 (Değişik:RG-30/11/2010-27771) M2 ve M3 kategorisi araçlara ait hükümler aşağıda verilmiştir.

2001/85/AT Yönetmeliğinin geçici 1 inci maddesinde belirtilen 13/2/2009 tarihine kadar imal edilen araçların tadilatında aşağıdaki maddeler aranır. Anılan tarihten sonra imal edilen araçların tadilatında ise 2001/85/AT Yönetmeliğinin hükümleri uygulanır.

1.50.1.1 – Sınıf I ve  sınıf A’ya  ait otobüsler ile ve minibüslerde yolcu başına ağırlık 68 Kg’dır. Sınıf II, III ve sınıf B’ye ait otobüslerde, yolcu başına ağırlık 71 Kg olup, bu değere 3 Kg’lık el bagajı dahildir. Sınıf II’ye ait bir aracın Sınıf I için kullanılmasına müsaade edilmesi halinde, bagaj ağırlığı dikkate alınmaz. Bagaj yükü, “m3” olarak verilen bagaj bölmesi hacminin, “Kg” olarak 100 katından aşağı olamaz. Araç tavanında bagaj taşıma yeri olması halinde, bagaj bu yerin her m2’si için 75 Kg kabul edilir. Aracın üzerinde bagaj yerlerinin tayininde aracın dengesi ve emniyeti göz önünde tutulmalıdır. Okul araçlarında taşınan çocuklar için ağırlık (el bagajı dâhil) 50 Kg alınır. Bu suretle hesaplanacak yolcu adedi; (Yolcu Ağırlığı ve Bagaj + Aracın yüksüz ağırlığı = Azami Yüklü Ağırlık) eşitliğini sağlayacak şekilde aracın yapısını sınırlayan şartları geçmemelidir. Sınıf I ve  sınıf A’ya ait otobüslerde yolcu başına; ayakta durma alanı 0,125 m2dir. Sınıf II otobüslerde ise bu ölçü 0,150 m2dir.

Bir Yorum Bırak

kocaeli ofis

Kozluk Mahallesi Saray Yokuşu Sokak No: 11/c
İzmit/Kocaeli

Ankara OFİS

Aydınlıkevler Mahallesi Şehit Mustafa Baş Caddesi No:18/B
Ankara/Altındağ

Çalışma saatleri

Pazartesi – Cuma 09:00 – 18:00
Cumartesi – Pazar 10:00 – 16:00

İletişim

Email: cigdem@centeraracproje.com
Cep Tel: +90 507 837 1693
Tel: +312 317 2004

Center Araç Proje © 2021 Center Teknoloji All rights reserved